Letak LETS

Letak

Letak

Letak LETS

LETS: ekonomický systém daru na riešenie dnešných ekonomických problémov

Problém peňazí

Konvenčná peňažná ekonomika je prevažne dielom priemyselnej revolúcie a doteraz nebola prispôsobená meniacemu sa chápaniu sveta v prichádzajúcom informačnom veku. Peniaze boli vynájdené na to, aby odstránili najväčší nedostatok výmenného obchodu - pôvodného spôsobu obchodovania, v ktorom bolo často ťažké nájsť niekoho, kto mal záujem o tovar a na druhej strane mal čo ponúknuť svojmu potenciálnemu obchodnému partnerovi. Peniaze tento problém vyriešili, zároveň však priniesli nový problém, ktorý spočíva v tom, že ich množstvo je vždy obmedzené. V peňažnej ekonomike sa nemusíte trápiť, čo získate ako protihodnotu za ponúknutý tovar, pretože všetci platia hotovosťou. Avšak keď nemáte peniaze, nikto s vami obchodovať nebude.
Vďaka tomu vznikajú problémy so sociálnou starostlivosťou (rozdeľovanie bohatstva tak, aby chudobní ľudia mali nejaké peniaze na prežitie), získaním úveru, úrokovými sadzbami, infláciou atď. Tieto problémy vyvstávajú z myšlienky, že množstvo peňazí v obehu je obmedzené a preto môžeme spoplatňovať každú manipuláciu s nimi.

Problém práce
V moderných priemyselných spoločnostiach sa v ostatnom desaťročí často poukazuje na problém s definíciou pojmu "práca". Práca je obvykle chápaná ako niečo, čo vytvára peniaze, a tak sa podporujú činnosti, ktoré sú negatívne a škodlivé pre životné prostredie, spoločnosť alebo ľudské duše. Naopak, mnoho užitočných, pozitívnych a konštruktívnych činností, ktoré ľudia robia, nie sú považované za prácu, pretože nezarábajú peniaze.
Dlho pretrvávajúcim problémom je, že mnohé namáhavé činnosti vykonávané ženami sú neplatené (napr. domáce práce) a tak nespadajú do obvyklého chápania pojmu "práca" a v súčasnom ekonomickom systéme nie sú ohodnotené. Tento jav je síce sexistický a nespravodlivý, ale, ako sa ukazuje, je aj veľmi odolný voči akejkoľvek zmene. Napokon, narastajúca mechanizácia priemyslu znižuje hodnotu práce, ktorá je k dispozícii a sťažuje možnosť zarobiť si na prežitie. Nič nerieši skutočnosť, že mechanizácia odstraňuje menej výkonné výrobné postupy a jednotvárne a dušu ubíjajúce práce. Riešením je zmeniť chápanie pojmu "práca" a pravdepodobne hneď potom budeme musieť zmeniť aj chápanie pojmu "peniaze".

LETS - prichádzajúca ekonomika: teória

LETS umožňuje, aby ľudia pokračovali v obchodovaní či v práci bez toho, aby museli čakať na akési sociálne "mazivo" v podobe peňazí. Každý vytvára svoju vlastnú menu. Ľudia môžu pokračovať v obchodovaní tak dlho, pokiaľ je to pre nich výhodné. Vďaka tomu sa môže miestna ekonomika rozhýbať aj vtedy, keď nie je k dispozícii žiadna hotovosť.
Hlavnou myšlienkou je, že pri akejkoľvek interakcii jednotlivca so spoločnosťou vzniká výroba aj spotreba. Obe tieto role sú dôležité pre ekonomické fungovanie spoločnosti; musia existovať ľudia, ktorí spotrebujú viac ako vytvoria, alebo ktorí nie sú zákazníkmi tých, ktorí vytvoria viac ako spotrebujú. Byť sieťovým spotrebiteľom nie je spoločensky nežiadúce; naopak, očakáva sa účasť skutočne veľkej časti spoločnosti (mladí aj starí, rovnako dobre ako študenti alebo postihnutí).

?? ČO JE TO LETS ??

LETS = (skratka zo slov „Local Employment Trading Systém")

– čiže systém miestneho obchodovania a zamestnávania)

Základné princípy LETS:
• je založený na princípe komunity
• každý člen musí byť ochotný obchodovať v miestnych peniazoch
• každý LETS si môže svoju miestnu peňažnú jednotku pomenovať a definovať ako chce (v prípade Studničky je mena kvapka, 10 kvapiek = 60 minút práce )
• takéto peniaze sa dajú zarobiť len tak, že poskytnete ostatným členom nejaké produkty alebo služby
• takéto peniaze sa dajú minúť len tak, že od ostatných členov prijmete nimi ponúkané produkty a služby
• rozdiel od jednoduchého bártru (výmenného obchodu medzi dvoma ľuďmi) = členovia môžu nakupovať a podobne aj splácať svoj dlh u ktoréhokoľvek člena ich systému
• LETS peniaze sa väčšinou platia len za prácu (prípadne použitý tovar) a štátne peniaze sa doplácajú k LETS cene za materiály a produkty, ktoré bolo nutné zakúpiť (napr. benzín do auta, maliarske farby, ap.)
• cena a dohodne medzi ľuďmi, ktorí danú transakciu prevádzajú
• výsledok transakcie oznámi LETS učtárni ten, kto v transakcii vystupoval ako spotrebiteľ
• každý, kto chce pracovať, môže ponúknuť svoje služby ostatným alebo prijať prácu, ktorú potrebujú ostatní – nikto nemusí na prácu čakať
• celková hodnota všetkých kreditov a debitov je vždy v rovnováhe
• ideálnym členom je ten, kto má čo najviac transakcií a čo najnižšie hodnoty či už kreditov alebo debitov
• LETS mena nie je emitovaná vo forme bankoviek alebo mincí, eviduje sa len suma, ktorú člen v danej chvíli získal alebo dlhuje
• každý člen má právo poznať stav účtu každého iného člena
• každý člen dostáva z LETS učtárne pravidelne výpis svojho účtu
• LETS môže založiť ktokoľvek

ADRESÁR ORGANIZÁCIÍ PROPAGUJÚCICH ALEBO ORGANIZUJÚCICH LETS A PRAKTIKY PERMAKULTÚRY

Pôsobenie: Trnava
Popis: LETS skupina
Kontakt: Trnavský spolok gazdovský
Peter Klimeš
e.mail: pklimes@pobox.sk


Pôsobenie: Mašekov Mlyn, Vráble
Popis: LETS a časová banka prepojená na produkciu biofarmy Mašekov Mlyn
Mena: VEURO (= 1 hodina práce alebo 40 Sk)
Kontakt: Nitra, o. z.,
Mašekov Mlyn
Horný Oháj
952 01 Vráble
e.mail: nitranet@nitranet.org, www.nitranet.org


Pôsobenie: Revúca
Popis: LETS skupina pre Revúcu
Kontakt: Vzájomná pomocnica
Spoločnosť priateľov Zeme Revúca
e.mail: spzra@napri.sk


Pôsobenie: Bratislava
Popis: LETS skupina pôsobiaca v Bratislave a okolí
Mena: Kopa (= 1 hodina práce alebo 60 Sk)
Kontakt: Svojpomoc, voľné združenie
Róbert Zelník
Kominárska 6
831 04 Bratislava
e.mail: zelnik@mail.viapvt.sk, www.lets.sk/svojpomoc


Pôsobenie: Rajecké Teplice
Popis: časová banka primárne zameraná na deti a mládež
Mena: Prašulák (= 1 hodina práce)
Kontakt: Kultúra, o. z.,
Rajecká cesta 13
013 13 Rajecké Teplice
e.mail: ozkultura@nextra.sk


Pôsobenie: Zaježová
Popis: LETS Zaježovských novolazníkov
Mena: JEŽ (= 1 hodina práce)
Kontakt: Pospolitosť harmonického života, o. z.,
Igor Chyra
Zaježová 132
962 63 Pliešovce
e.mail: ichy@changenet.sk


Pôsobenie: Košice
Popis: BioLETS
Mena: spokojnosť oboch
Kontakt: Sosna, o. z.,
Silvia Szabóová
Pražská 2
040 11 Košice
tel: 055-6446114, fax: 055-6445124
e.mail: sosna@changenet.sk

www.changenet.sk/sosna

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti